Uporan svrab koji ne prestaje i neizdrživa potreba za češanjem koja okupira svu vašu pažnju je samo početak začaranog kruga jer češanje u isto vreme ispunjava potrebu i stvara bol na crvenoj i izgrebanoj koži. Jedan od najkarakterističnijih simptoma atopijskog dermatitisa jeste svrab po telu. Iako može delovati bezazleno, izaziva niz komplikacija naročito kod dece jer je jako teško maloj deci i bebama objasniti da se ne češu.
Mehanizam svraba
Svrab kod atopijskog dermatitisa je izazvan upalnim procesima u koži. Kada je koža suva i oštećena, nervni završeci postaju nadraženi i šalju signale u mozak, što stvara osećaj svraba. Svrab može biti posebno intenzivan noću, što dovodi do poremećaja sna i dodatnog stresa kako za roditelje tako i za decu.
Problem s atopijskim dermatitisom je što svrab pokreće „začarani krug“ – oboleli se češu, a češanje dodatno oštećuje kožu, što pojačava upalu i dovodi do još intenzivnijeg svraba. Ovaj ciklus češanje-svrab otežava lečenje i dovodi do zadebljanja kože, stvaranja rana i infekcija.
Kako svrab utiče na život obolelih?
Svrab kod atopijskog dermatitisa ima daleko veće posledice od same fizičke nelagodnosti. Hronični svrab može značajno narušiti kvalitet života, utičući na svakodnevne aktivnosti, san i emocionalno stanje. Često roditelji dece s atopijskim dermatitisom prijavljuju osećaj frustracije, anksioznosti i depresije zbog neprestanog svraba.
Pored toga, oboleli su često suočeni s društvenim izazovima. Vidljive promene na koži, kao što su crvenilo, zadebljanje i rane, mogu izazvati osećaj stida i povlačenje iz društvenih situacija. Deca s atopijskim dermatitisom mogu biti žrtve zadirkivanja u školama, što dodatno komplikuje njihovo emocionalno stanje.
Lečenje i ublažavanje svraba
Lečenje atopijskog dermatitisa se uglavnom fokusira na kontrolu upale i održavanje kožne barijere, što ujedno pomaže u smanjenju svraba.
Prvi korak je adekvatna nega kože gde se preporučuje korišćenje emolijenasa i hidratantnih krema koje pomažu u obnavljanju oštećene barijere kože i sprečavaju isušivanje, što može značajno smanjiti svrab.
Drugi korak je lokalna primena kortikosteroidnih krema koje smanjuju upalu i svrab, ali se koriste pod nadzorom lekara zbog potencijalnih neželjenih efekata pri dugotrajnoj upotrebi.
Antihistaminici – Ovi lekovi mogu pomoći u ublažavanju svraba, posebno tokom noći kada je svrab najintenzivniji.
Osim medicinskog tretmana, oboleli od atopijskog dermatitisa mogu preduzeti i druge mere kako bi ublažili svrab. Na primer, nošenje pamučne odeće i izbegavanje grubih materijala poput vune može smanjiti iritaciju kože. Takođe, preporučuje se korišćenje blagih sapuna i izbegavanje dugog tuširanja vrućom vodom koja dodatno isušuju kožu.
Šta su kortikosteoidne kreme
Svi koji su se susreli sa atopijskim dermatitisom sigurno su čuli za pojam kortikosteroidne kreme. Ove kreme sadrže lekove iz grupe kortikosteroida, koji deluju tako da lokalno na koži smanjuju upalu, a nalaze široku primenu u lečenju različitih kožnih oboljenja poput atopijskog dermatitisa i psorijaze. Primenjuju se na kožu sa ciljem da smanje zapaljenje, svrab i crvenilo, a najčešće su dostupni u vidu kremova, masti ili gelova.
Kortikosteroidi za lokalnu primenu na koži se razlikuju prema jačini što uslovljava i način njihove primene:
1. Blagi koji se najčešće koriste kod dece, ali koriste se i za osetljiva područja kao što su lice ili preponska regija
2. Umereni koji se koriste na većim površinama tela i za dugotrajniju kontrolu simptoma
3. Jaki za teže oblike dermatitisa, često na područjima koja su otpornija na lečenje i za ozbiljne i hronične slučajeve, ali obično na ograničenim područjima i u kratkim periodima.
Kada se koriste kortikosteroidne kreme
Prava mera je ključna u korišćenju kortikosteroidnih kremova jer prekomerna i nekritična primena povećava rizik od različitih neželjenih efekata. Zato je neophodno naglasiti da ove lekove koristite samo po preporuci lekara, nikako sami na svoju ruku. Njihova primena se preporučuje u akutnoj fazi atopijskog dermatitisa, kada je koža upaljena i u slučajevima kada pravilna nega i upotreba krema za negu nije dovoljna. Lekar će odrediti koliko često i koliko duga treba da mažete ove kreme, ali najčešće se primenjuju jednom do dva puta dnevno dok se simptomi ne smire, obično jednu do dve nedelje kod upotrebe jačih preparata.
Pravilna primena kortikosteroidnih kremova kod atopijskog dermatitisa
● Kortikosteroidnu kremu ili mast mažite uvek na čistu kožu
● Ove kreme nanosite samo na kožu zahvaćenu ekcemom
● Nanesite tanak sloj leka na zahvaćeno područje i nežno utrljajte. Ne koristite prekomerne količine
● Najlakši način kako da odredite koja količina kreme je potrebna jeste pravilo „vrh-prsta-jedinica“ (eng. Finger-tip unit-FTU), odnosno to je količina kreme koju istisnete od vrha kažiprsta do prvog zgloba na prstu (otprilike oko 3cm). Jedna odmerena jedinica je dovoljna otprilike za mazanje površine veličine oba dlana odrasle osobe. Na primer za oba obraza bebe ili deteta dovoljna je jedna jedinica kreme.
● Najbolje je ovu vrstu lekova mazati nakon kupanja
● Nakon nanošenja kortikosteroidne kreme potrebno je sačekati 20 minuta pa tek onda namazati emolijentni krem za vlaženje i negu kože
● Kremovi ili masti se utrljavaju u kožu u smeru rasta dlake kako bi se izbegla upala korena dlake.
Neželjeni efekti kortikosteroidnih krema
Kortikosteroidne kreme i masti su veoma efikasne kada se pravilno koriste, ali je neophodno pažljivo pratiti uputstva i savete lekara kako bi se izbegle potencijalne komplikacije. Nuspojave posebno dolaze do izražaja kade se ovi lekovi koriste pogrešno. Treba imati u vidu da dužina tretmana utiče na izraženost neželjenih efekata pa tako dugotrajno mazanje ovih lekova pogotovo na velike površine kože povećava mogućnost od razvoja neželjenih efekata.
Kada se kortikosteroidi nanose na velike površine kože ili kada se koriste jaki preparati dugotrajno, pogotovo na delovima gde je koža tanja ili više oštećena, postoji mogućnost da lek pređe u krvotok, potencijalno izazivajući sistemske nuspojave, kao što su smanjenje funkcije nadbubrežne žlezde.
Najčešći neželjeni efekti primene kortikosteroidnih krema na koži su:
● Stanjivanje kože, odnosno smanjenje debljine kože. Tanka koža je posledično osetljivija, lako se povredi, ogrebe do krvarenja, suva je i lakše se razvijaju upale. Prestankom primene ovih lekova koža se obnavlja, ali nikad na isti nivo kao pre primene kortikosteroidnih krema.
● Slabljenje elastičnosti kože
● Pojava koja se naziva “paučinaste vene“, odnosno prošireni mali krvni sudovi na mestu primene leka
● Akne na mestu primene
● kortikosteroidi mogu izazvati tamnjenje ili svetljenje kože na mestima gde se nanose zbog gubitak pigmenta u koži. Po prestanku primene ovih lekova vraća se boja na prvobitno stanje.
● Mogu oslabiti lokalni imuni odgovor povećavajući rizik od bakterijskih, gljivičnih ili virusnih infekcija na koži
Sterodina fobija – strah od primene kortikosteroidnih krema
Strah od upotrebe kortikosteroidnih krema i masti, često nazivan „steroidna fobija“, proizlazi iz zabrinutosti zbog potencijalnih nuspojava koje su povezane s njihovom upotrebom. Ovaj strah nije neopravdan, ali je često prenaglašen zbog nedostatka informacija ili pogrešnih shvatanja.
Roditelji su možda najviše zabrinuti zbog upotrebe kortikosteroida kod dece, zbog straha da bi lekovi mogli uticati na rast, razvoj ili izazvati dugotrajne probleme s kožom. Često se kortikosteroidne kreme koriste bez jasnih uputstava ili se ne prate preporuke lekara, što povećati rizik od neželjenih efekata. Nedostatak informacija o pravilnoj upotrebi i mogućim rizicima takođe doprinosi strahu. Na internetu i među ljudima kruže mnoge dezinformacije i mitovi o kortikosteroidima, što može dodatno pojačati strah.
Ukoliko je lekar detetu propisao kortikosteroidnu kremu ili mast najvažnije je da vodite računa o sledećem:
● Primeniti kao što je lekar preporučio,
● Ne koristite duže nego što treba
● Nemojte koristiti ove lekove na svoju ruku jer vam se čini da bi trebalo
● Koristiti optimalnu dozu što kraće vreme
● Ne preterivati u debljini namazanog sloja (deblji sloj kreme neće pokazati bolji efekat), zato je važno primeniti pravilo „vrh prsta-jedinica“
Kako smanjiti svrab i primenu kortikosteroidnih krema
Kod blažih oblika atopijskog dermatitisa pravilna nega kože, kratkotrajno kupanje uljanim kupkama i upotreba emolijentnih krema za vlaženje i negu kože može dosta pomoći u kontroli simptoma kao što su svrab i suvoća kože.
Poslednjih decenija se sve više istražuje komplementarni pristup lečenju atopijskog dermatitisa koji pomaže i dopunjuje terapiju koja se već koristi. On se bazira na psihološkoj podršci deci i roditeljima kako bi smanjio stres i dao snagu da izdrže, a kao posebno značajno razmatra se nutritivna podrška u vidu visoko kvalitetnih dodataka ishrani.
Nedavno je objavljen naučni rad u prestižnom časopisu Nutrients u kom je istraživano dejstvo patentiranog proizvoda MegaKid Allergy&Atopic kod dece sa srednje teškim i teškim oblikom atopijskog dermatitisa. Rezultati studije su pokazali da je sirup MegaKid Allergy&Atopic značajno poboljšao kvalitet života dece sa atopijskim dermatitisom, značajno smanjio intenzitet svraba, a posebno značajan podatak, za 67% je smanjio primenu kortikosteroidnih krema i masti kod atopijskog dermatitisa.1
1. Niseteo T, Hojsak I, Ožanić Bulić S, Pustišek N. Effect of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acid Supplementation on Clinical Outcome of Atopic Dermatitis in Children. Nutrients. 2024;
Spec. farm. Estela Gaković Ranisavljević,
specijalista farmakoterapije