Najbolja krema za ekcem (atopijski dermatitis)

Autor: specijalista farmacije Jelena Stefanović-Vojinović

Kao farmaceut sa dugogodišnjim iskustvom rada u apoteci svakodnevno se susrećem sa mnoštvom pitanja i nedoumica koje imaju pacijenti, a jedno je od najčešćih pitanja koje muči roditelje dece koja se bore sa atopijskim dermatitisom je kako odabrati najbolju kremu za ekcem. Najbolja krema za ekcem je ona koja smiruje upaljenu kožu i čini je mekanijom i manje grubom, to je ona krema koja prija koži dok se maže i posle koje taj osećaj prijatnosti ostaje. Te kreme, masti, losione, balzame najčešće zovemo emolijensi. Pravilna upotreba emolijenasa za vlaženje kože je ključna u lečenju pacijenata sa atopijskim dermatitisom.

Celovit pristup lečenju ekcema

Da se podsetimo, atopijski dermatitis ili atopijski ekcem je najčešća hronična bolest kože koju karakteriše upala, crvenilo i svrab, a nastanku pogoduje suva koža. Iako ovo oboljenje obično počinje u ranom detinjstvu i javlja se kod približno svakog petog deteta, treba imati u vidu da se može javiti i kod odraslih. Obično se vezuje za pojavu suve, crvene kože koja svrbi i može imati značajne fizičke i psihičke posledice na pacijente. U velikom broju slučajeva je genetski uslovljeno i povezano sa narušenom zaštitnom funkcijom kože i imunskim sistemom.
Atopijski dermatitis je oboljenje koje zahteva jedan celovit pristup jer ne postoji lek koji ga leči, tako da se uz primenu lekova koje preporučuje lekar, posebna pažnja obraća na pravilnu negu kože, izbegavanje alergena i unos zdrave hrane. Uvođenje suplemenata sa poželjnim omega-3/omega-6 odnosom može biti pravi izbor i način da se spreči pojava i smanje zapaljenski procesi koji su u osnovi atopijskog dermatitisa.
Rano uvođenje suplementacije omega – 3 i omega – 6 masnim kiselinama (gama-linoleinskom kiselinom) kod dece sa visokim rizikom od razvoja atopijskog dermatitisa pokazuje pozitivan efekat na smanjenje ozbiljnosti simptoma kasnije u detinjstvu.

Najbolja krema za ekcem (atopijski dermatitis)

Nega kože zahvaćene ekcemom

Na tržištu se nalaze mnogi proizvodi koji sadrže emolijense, komponente koje smanjuju upalu i biljne ekstrakte koji umiruju nadraženu kožu. Emolijensi imaju zadatak da održavaju kožu mekom i da zadržavaju vodu u njoj čineći je dovoljno hidriranom.

Važna je svakodnevna nega i čišćenje kože, kao i nega kože u toku upalnih stanja.

Svakodnevnu negu čini nežno čišćenje i redovna, efikasna i obilna hidratacija kako bi koža ostala meka i glatka i kako bi se produžili periodi između upalnih faza.

Čišćenje kože

Pokazano je da kod pacijenata koji imaju atopijski dermatitis dolazi do poremećaja pH čitave kože, što dovodi do pogoršanja same bolesti, a najčešći faktori koji dovode do remećenja pH kože su deterdženti i sapuni. Zato se za kupanje najčešće preporučuju uljane kupke, sindeti i blaga sredstva za pranje, a za negu tela posle kupanja mleka, losioni, kreme i balzami.

Koža se mora prati temeljno, ali nežno i pažljivo, kako bi se uklonili već oštećeni delovi kože sa površine, kao i iritansi i alregeni i obezbedila mogućnost za hidriranje kože. Voda treba da bude topla, ne vrela niti hladna i kupke kratkotrajne (do 10ak minuta).

Sapune, šampone i gelove za tuširanje koji stvaraju penu treba izbegavati jer iritiraju i isušuju kožu.

Vlaženje kože zahvaćene ekcemom

Dugoročna terapija atopijskog dermatitisa bazira se na svakodnevnoj primeni emolijenasa koji poboljšavaju vlažnost kože, održavaju kožu mekanom, smanjuju svrab i produžavaju period između dve upalne faze.

Preparati za negu suve kože sa ekcemom mogu da budu masti, kremovi, losioni, melemi, mleka i balzami.

● Mleka ili losioni su retke konzistencije sa visokim sadržajem vode, korisni su za regije obrasle dlakom i za ekcem sa vlaženjem.

● Kremovi su gušći od losiona, najčešće se primenjuju jer se lako nanose, ne ostavljaju sjajan trag i masniji su od losiona.

● Balzami obično imaju bogatiju, gušću strukturu od losiona i prijaju veoma suvoj koži.

● Masti su guste, mogu se naneti u debelom sloju i pogodne su za veoma suv ekcem.

Aditivi, odnosno dodaci (npr. mirisi, boje itd.) koji se nalaze u preparatima mogu da izazovu iritaciju ili alergijske reakcije kod osoba kojima je koža već osetljiva pa je najbolje da ih u ovim preparatima nema.

Moje pacijente savetujem da probaju različite emolijense da bi izabrali onaj koji im najviše odgovara. Preporuka ide u smeru da preparat treba da odgovara njihovom tipu kože, načinu života ali i godišnjem dobu i trenutnim klimatskim uslovim. Na priemer emolijense na bazi krema savetujem za primenu tokom dana i toplog vremena jer se brzo upijaju, a masti tokom noći i hladnog vremena.

Odgovarajuće vlaženje kože se obično postiže nanošenjem preparata za hidriranje (emolijenasa) najmanje dva puta dnevno. Poželjno je nanošenje emolijenasa odmah nakon kupanja i brisanja kože, dok je koža još uvek vlažna.

Koja količina kreme je potrebna

Često se ne upotrebljava dovoljna i potrebna količina emolijentnog preparata. Kod odraslih pacijenata potrebno je približno 600g emolijensa nedeljno, a kod dece 250g nedeljno.

Treba da se nanose na celu kožu, ne samo na zahvaćene zone i da se utrljaju u kožu u smeru rasta dlake kako bi se izbegla dodatna iritacija kože.

Nega kože pod upalom

Nega tokom akutne faze kada je koža pod upalom, kada jako svrbi i prisutno je crvenilo podrazumeva upotrebu preparata ili lekova koji imaju protivupalno dejstvo (najčešće kortikosteroidi) i krema kao dodatak uobičajenoj svakodnevnoj hidrataciji kako bi se umirila i negovala koža tokom upalne faze.

Nežna i redovna nega kože pomaže da mlada koža ostane hidrirana, produžavajući periode između upalnih faza i ublažavajući ozbiljnost njihovih simptoma. Potrebno je prvo primeniti terapijsko sredstvo (lek) na akutne promene sa crvenilom, a tek kasnije, na celu površinu kože, treba naneti emolijens. Ako se emolijensi nanose posle primene lokalnih kortikosteroida, savetuje se da prođe 30-ak minuta od primene leka.

Život sa atopijskim dermatitisom, naročito tokom upalne faze, može biti stresan i poznato je da može imati značajan uticaj na kvalitet života. Pored problema prouzrokovanih samom iritacijom kože, atopijski dermatitis može dovesti pored fizičkih i do psiholoških problema kao što su opšti nedostatak samopouzdanja (kao posledica diskriminacije), nedostatak sna i stres.

Dobra kontrola atopijskog dermatitisa

Koža je naš najveći organ i njen kvalitet zavisi od toga kako je negujemo spolja, ali i iznutra.

Adekvatna nega, dobre navike u ishrani i kvalitetna suplementacija osnov su dobre kontrole atopijskog dermatitisa.

Uz dobru, svakodnevnu negu kože, adekvatna suplementacija omega-3 i gama linoleinskom kiselinom, vitaminom D i probioticima može da umanji simptome kao i zapaljenje koje je u osnovi atopijskog dermatitisa. Sa suplementacijom treba početi na vreme, da bi se situacija od početka držala pod kontrolom, posebno onde gde ima genetske predispozicije.

Literatura

1. Global Report on Atopic Dermatitis 2022
2. Atopic Dermatitis Updated: Feb 13, 2023 Author: Brian S Kim, MD, MTR, FAAD; Chief Editor: William D James, MD
3. Wollenberg, A., Szepietowski, J., Taieb, A., & Ring, J. (2019). Corrigendum: consensus-based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children: part I. J Eur Acad Dermatol Venereol, 33(7), 1436
4. The American Journal of Clinical Nutrition Volume 77, Issue 4, April 2003, Pages 943-951 γ-Linolenic acid supplementation for prophylaxis of atopic dermatitis—a randomized controlled trial in infants at high familial risk
5. Niseteo T, Hojsak I, Ožanić Bulić S, Pustišek N. Effect of Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acid Supplementation on Clinical Outcome of Atopic Dermatitis in Children. Nutrients. 2024;16(17):2829. Published 2024 Aug 24. doi:10.3390/nu16172829
6. Guidelines Serbian Journal of Dermatology and Venereology 2016; 8 (3): 129-153144 © 2016 The Serbian Association of Dermatovenereologist
7. Ugrešić N., StepanovićPetrović R., Savić M. Farmakoterapija za farmaceute drugo izmenjeno i dopunjeno izdanje 2018 – Farmakoterapija kožnih bolesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

U ovom članku:

Pročitaj još

Najbolja krema za ekcem (atopijski dermatitis)

Lekovi za alergije

Lečenje atopijskog dermatitisa kod odraslih

Svrab po telu – najčešći vesnik atopijskog dermatitisa

Newsletter
Dobijajte najnovije vesti
PITAJTE stručnjaka

Naš stručni tim stoji vam na raspolaganju za sva vaša pitanja.

Početna

Pitajte Stručnjaka

Naš stručni tim stoji vam na raspolaganju za sva vaša pitanja.

Početna