Alergija kod beba i dece

Alergije su sve češći problem kod beba i dece, a mogu izazvati mnogo stresa roditeljima koji pokušavaju da razumeju kako da pomognu svom detetu. Ovaj blog će vam pružiti uvid u simptome alergija, razloge zbog kojih se one javljaju, vrste alergija i kako se manifestuju na koži i licu vašeg mališana.

Simptomi alergije kod beba i dece

Simptomi alergije kod dece mogu biti veoma različiti, u zavisnosti od vrste alergena i individualne reakcije deteta. Neki od najčešćih simptoma su:

 Osip i crvenilo: Osip se može pojaviti bilo gde na telu, ali najčešće na licu, rukama i stomaku.

 Svrab: Jedan od najizraženijih simptoma atopijskog dermatitisa je uporan svrab koji vrlo često utiče na kvalitet života deteta i remeti san.

 Otok: Ovaj simptom je karakterističan za alergijske reakcije na hranu, ubode insekata ili kontakt sa određenim materijalima.

 Problemi sa disanjem: Kašalj, otežano disanje ili šištanje mogu ukazivati na alergiju na prašinu, polen ili životinjsku dlaku.

 Curenje nosa i suzenje očiju: Ovi simptomi su uobičajeni kod alergija na polen, prašinu ili plesan.

 Stomačni problemi: Povraćanje, dijareja ili bolovi u stomaku mogu biti znakovi alergije na hranu.

Alergija kod beba i dece

Zašto dolazi do pojave alergije kod beba i dece?

Da li ste znali da se alergije javljaju zbog preteranog odgovora imunološkog sistema na supstance koje su inače bezopasne? U osnovi, imunološki sistem deteta prepoznaje određene supstance (alergene) kao pretnju i pokreće reakciju kako bi ih eliminisao. Ove reakcije se najčešće javljaju kod dece sa porodičnom istorijom alergija, astme ili ekcema, ali se mogu razviti i bez prethodne genetske predispozicije.

Faktori koji doprinose razvoju alergija kod dece su sledeći:

Faktori koji doprinose razvoju alergija kod dece su sledeći:

 Genetika: Deca roditelja koji imaju alergije imaju veću verovatnoću da i sama razviju alergije.

 Izloženost alergenima: Rana ili intenzivna izloženost određenim alergenima, poput polena ili prašine, može povećati rizik od razvoja alergija.

 Higijenska hipoteza: Postoji teorija da preterana higijena i smanjena izloženost zaraznim mikroorganizmima u detinjstvu mogu povećati sklonost ka alergijama, jer imunološki sistem nije dovoljno „obučen” da razlikuje bezopasne supstance od stvarnih pretnji.

Vrste alergije

Alergije kod dece mogu biti uzrokovane različitim alergenima i manifestovati se na više načina:

 Alergije na hranu: Najčešće alergije kod beba i dece su alergije na mleko, jaja, orašaste plodove, soju, ribu i školjke.

 Inhalacione alergije: Alergije na polen, prašinu, plesan i životinjsku dlaku su najčešći uzroci problema sa disanjem i alergijskog rinitisa.

 Kontaktne alergije: Ove alergije se javljaju kada koža dođe u kontakt sa određenim alergenima, poput nikla, lateksa ili određenih deterdženata.

 Ubodi insekata: Ubodi pčela, osa ili komaraca mogu izazvati jake alergijske reakcije kod dece, uključujući otok, svrab, a u težim slučajevima i anafilaksu.

Alergija na koži

Koža je jedno od najčešćih mesta na kojima se manifestuju alergije kod dece. Kožne reakcije mogu varirati od blagih osipa do ozbiljnih iritacija i oteklina. Osipi izazvani alergijama su često praćeni svrabom, a mogu se pogoršati češanjem.

Da li znate da je atopijski dermatitis, jedan od najrasprostranjenijih tipova ekcema i da se najčešće javlja kod dece do 12. godine života. Manifestuje se suvom, crvenom i ispucalom kožom, a kod beba se uobičajeno javlja  na licu i u pregibima kože (poput laktova i kolena). Povezan je sa alergijama na hranu ili inhalacionim alergenima.

Alergija na licu

Alergijska reakcija kod male dece, a posebno kod beba, se u najvećem broju slučajeva manifestuje na licu. Najčešći simptomi uključuju crvenilo, otok i sitne crvene tačkice koje se mogu javiti na obrazima, bradi ili oko usta.

Alergija na licu može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući:

 Hranu: Bebe koje razvijaju alergiju na hranu često prvo pokazuju simptome na licu.

 Kontaktni dermatitisi: Kozmetički proizvodi, sapuni ili čak igračke koje dete dodiruje mogu izazvati alergijske reakcije.

 Ekstremni vremenski uslovi: Hladno vreme ili suvi vazduh mogu pogoršati kožne reakcije na licu.

Alergijski osip kod dece

Alergijski osip može izgledati zastrašujuće, ali je često znak da se telo bori protiv alergena. Urtikarija, ili koprivnjača, je oblik alergijskog osipa koji se pojavljuje u vidu crvenih, ispupčenih tačkica koje svrbe i mogu se pojaviti na bilo kom delu tela. Koprivnjača je obično reakcija na hranu, lekove ili ubod insekta.

Da li ste znali da se alergijski osip, iako prolazan za nekoliko sati ili dana, može vraćati dok god je dete izloženo alergenu?

Alergijska reakcija

Alergijske reakcije se mogu javljati odmah nakon izlaganja alergenu ili sa zakašnjenjem od nekoliko sati. Najteža alergijska reakcija je anafilaksa, koja može biti opasna po život. Simptomi anafilakse uključuju teško disanje, oticanje jezika ili grla, pad krvnog pritiska i gubitak svesti. U takvim slučajevima je važno hitno potražiti medicinsku pomoć i koristiti hitnu terapiju ukoliko je lekar već prepisao za takve slučajeve.

Kako pomoći detetu?

Ako sumnjate da vaše dete ima alergiju, konsultujte se sa pedijatrom ili alergologom. Testovi na alergiju mogu pomoći u identifikaciji specifičnih alergena, što je prvi korak ka kontroli simptoma.

 Izbegavanje alergena: Jedan od najvažnijih koraka je izbegavanje alergena koji uzrokuje reakciju.

 Kreme i antihistaminici: Lekovi kao što su antihistaminici i kreme za smirivanje svraba mogu olakšati simptome.

 Ostali lekovi: dekongestivi i kortikosteroidi, isključivo po preporuci pedijatra ili lekara specijaliste.

 Dodaci ishrani: pravilna ishrana je osnova dobrog zdravlja i pravilnog rada imunskog sistema. Dosta se istražuju sastojci hrane, ali i dodaci ishrani koji pomažu radu imunskog sitema i deluju pozitivno na alergije. Neki od najispitivanijih sastojaku su vitamin D, riblje ulje bogato omega-3 masnim kiselinama, ulje semenki crne ribizle kao izvor gama-linolenske kiseline, različite probiotske kulture, itd. 

 Edukacija: Učenje o potencijalnim alergenima i njihovom izbegavanju može značajno smanjiti učestalost i ozbiljnost reakcija.

Zapamtite, prepoznavanje simptoma i pravovremeno reagovanje mogu značajno poboljšati kvalitet života vašeg deteta.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

U ovom članku:

Pročitaj još

Atopijski dermatitis kod odraslih

Alergije po mesecima: Vodič kroz sezonske alergije na Balkanu

Ekcem kod beba i dece

Alergija na hranu

Newsletter
Dobijajte najnovije vesti
PITAJTE stručnjaka

Naš stručni tim stoji vam na raspolaganju za sva vaša pitanja.

Početna

Pitajte Stručnjaka

Naš stručni tim stoji vam na raspolaganju za sva vaša pitanja.

Početna