Svako peto dete uzrasta do dve godine ima ekcem, pokazuje statistika. Ovo stanje kod dece izaziva suvoću, svrab, upalu i crvenilo kože, veoma je neprijatno i iritantno. Mnogi roditelji svakodnevno tragaju za pravim načinom kako da pomognu svojim mališanima i ublaže im tegobe, ne bi li češće viđali osmeh umesto suza na njihovim licima.
Ekcem se kod dece, odnosno beba, obično javlja u uzrastu između šestog meseca i pete godine. Ovo stanje, koje je zapravo naglašena imunološka reakcija kože na alergene, izaziva neprijatne simptome: suvoću, svrab, upalu i crvenilo kože.
Šta je ekcem
Ekcem je zajednički naziv za grupu stanja koja izazivaju upalu kože sa simptomima: svrab, osip, ekscesivno isušivanje. Najčešći tip ekcema je atopijski dermatitis. Postoje i drugi tipovi: kontaktni dermatitis, dihidrotični ekcem, seboreični dermatitis, stasis dermatitis, neurodermatitis…
Promene na koži koje uočavamo kod deteta ili bebe koja ima ekcem, su zapravo mikrooštećenja kože koja uzrokuju upaljenost, crvenilo, perutanje i svrab kože, a javljaju se kao vid alergijske reakcije.
Da li je ekcem zarazan
Ekcem je hronična bolest koja obično počinje u detinjstvu ali se bolest može javiti i naknadno, u bilo kom uzrastu. Stanja koja potpadaju pod zajdnički naziv ekcem nisu zarazna i ne mogu se preneti sa osobe na osobu.
Zašto se javlja ekcem
Iako tačan razlog pojave ekcema nije u potpunosti definisan, poznato je da se ekcem najčešće javlja kod dece koja imaju genetsku predispoziciju u kombinaciji sa delovanjem okidača iz spoljašnje sredine. Okidači mogu biti: loš imunitet, preosetljivost, sastav kozmetičkih preparata i lekova, kontakt sa nekim materijalima (npr. gumom ili plastikom), suv vazduh, znojenje, emocionalni stres, duvanski dim, različiti alergeni (polen, grinje, prašina), hemijski sastav sredstava za čišćenje, temperaturne promene… Takođe, poznato je da veliku ulogu ima i koža, kao zaštitna barijera.
Koža kao zaštitna barijera
Koža predstavlja zaštitnu barijeru i ona štiti ljudsko telo od prodora različitih patogena. Ukoliko ta zaštitna barijera ne funkcioniše kako bi trebalo, može doći do upale i pojave ekcema. Svoju ulogu zaštitne barijere, koža ispunjava zahvaljujući tome što je sastavljena od slojeva. Osim što sprečava prodor patogena, ona kontroliše i gubitak vode, kao i ostalih važnih supstanci.
Zdrava koža nema oštećen zaštitni sloj, već je on očuvan i neprobojan. To znači da nema naprslina, niti drugih oštećenja. Da bi koža bila zdrava i neoštećena, veoma je važno održavanje pravilne pH vrednosti kože. Ukoliko je koža zdrava, voda se zadržava unutar ćelije, zahvaljujući čemu ćelije ostaju čvrsto povezane. Njih okružuju ekstracelularni lipidi, što utiče na uspostavljanja prirodne kožne barijere koja blokira iritanase, alergene i patogene.
Ekcematozna koža ima povećan gubitak vode, zbog čega se ćelije smanjuju (smežuravaju), a između njih se formiraju prazni prostori. Ekstracelularni lipidi pucaju, zbog čega nastaju pukotine koje propuštaju iritanse, alergene i patogene, koji slobodno prolaze između smežuranih ćelija i izazivaju upalu i svrab.
Zbog svega navedenog se može zaključiti da je lipidni dvosloj jako bitan kao faktor barijerne funkcije kože. Kod narušene barijere kože, deficit lipida je povezan sa povećanim gubitkom vode, povećanim pH kože, prodorom patogena i inflamacijom.
Kako olakšati tegobe
Odgovarajućim pristupom, ishranom, primenom medikamenata i preporučenim ponašanjem, simptomi ekcema se mogu kontrolisati i drastično umanjiti. Za kontrolu svraba lekar će najverovatnije preporučiti lokalnu primenu kortikosteroidnih krema.
Nega kože je veoma važna kod ekcema. U tu srhu se koriste specijalna ulja, kreme i kupke. Preporučuju se masne kreme i ulja koja sadrže što manje ili nimalo vode, čije je nanošenje obavezno posle svakog kupanja ili tuširanja, da bi se sprečilo dalje isušivanje kože. Losione bi trebalo izbegavati, jer oni sadrže dosta vode. Takođe, preporučuje se i ograničavanje dužine tuširanja ili kupanja na manje od 15 minuta. Sapuni se ne preporučuju, a sredstva za kupanje ne bi trebalo da budu parfimisana. Kao sredstvo za pranje se preporučuju uljane kupke.
Brojne studije su pokazale da je ishrana bogata omega-3 masnim kiselinama od velike pomoći kod ekcema, jer može uticati na intenzitet ispoljenih simptoma. Prvi rezultati primene omega-3 masnih kiselina su obično vidljivi nakon 2-3 meseca od početka korišćenja, a najbolji rezultati se postižu primenom u trajanju od 6 meseci. Oni se manifestuju kroz smanjenje simptoma i poboljšanje kvaliteta života.
Mega Kid Allergy & Atopic for You!
Patentirana formulacija MegaKid Allergy & Atopic for You! je namenjena za primenu kod alergije i atopijskog dermatitisa. Namenjen je deci sa alergijom i atopijskim dermatitisom, a može se koristiti i kod beba, već od punih 6 meseci nakon rođenja.
U 2,5 ml preparata nalazi se terapijska doza od 1g omega-3 (EPA + DHA). Preporučuje se primena u trajanju od najmanje 4 meseca. Najbolji efekat se postiže kontinuiranom primenom u trajanju od 6 meseci.
Ekcem kod beba
Kod beba koje imaju ekcem koža je isušena i upaljena, ljuspa se i peruta, a često se na njoj mogu uočiti i sitni plikovi i pukotine. Mesta na kojima dolazi do upale kože su područja oko zglobova, podlaktice, podkolenice, glava, lice, a naročito obrazi.
Svrab je stalno prisutan što često dovodi do nervoze i plača. Upala kože se pogoršava zbog nekontrolisanog češanja. Često dolazi da razvijanja tzv. ciklusa “svrab-češanje”, u kome češanje najpre prija, a zatim dovodi do još većeg svraba.
Ekcem kod dece
Baš kao bebe, i manja deca često nekontrolisano češu kožu zahvaćenu ekcemom. To dovodi do iritacije područja, a ponekad i do infekcije. Karakteristična mesta na kojima se javlja kcem kod dece su: lice, vrat, unutrašnja strana podlaktica, laktovi, zglobovi i kolena.
Kod dece se često simptomi pogoršavaju noću, naročito ukoliko im je pretoplo. Sa odrastanjem ekcem postaje manje intenzivan. Kod mnoge dece dolazi do potpunog izostanka simptoma, dok kod druge ostaje suvoća kože kada odrastu.